Check-Up Nedir?

Check-Up Nedir?

Check-up “Dönemsel Sağlık Taraması” hiçbir şikayeti olmayan kişilerde, gizli kalmış ve ileride hastalığa yol açabilecek problemlerin saptanması ve önleyici tedbirlerin alınmasını sağlar.

Modern tıp hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamayı amaçlar. Bu nedenle, hiçbir şikayeti olmasa da her insanın belirli periyotlarla doktora başvurarak genel sağlık kontrolünden geçmesi gerekir. Bu periyotlar yaşa ve kişinin genel durumuna göre değişebilir.

6 ayda bir yapılacak olan check-up ile meme, rahim ağzı, prostat ve kalın bağırsak kanserlerinin erken dönemde teşhisi mümkündür.

Çağımızın hastalıkları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon gibi pek çok erken ve doğru tanı, yaşam süresi ve kalitesi açısından son derece önemlidir. Ayrıca hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikayete neden olmadan yıllarca sinsice seyreden, öte yandan beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara da zarar veren hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda da erken teşhisin ve düzenli tedavinin önemi büyüktür. Karaciğer hastalığı, meme, rahim, kalın bağırsak, mesane ve prostat gibi sık görülen bazı kanserlerin de erken teşhisi hayati önem taşımaktadır. Önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti bile çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

Neden Gereklidir?

Modern tıp hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamayı amaçlar. Çünkü hastalık ortaya çıktıktan sonra hem tedavisi çok daha pahalıdır hem de sağlık artık bir kez bozulmuş olur. İşte bu nedenle, hiç şikayeti olmasa da her insanın belirli periyotlarla doktora başvurarak genel sağlık kontrolünden geçmesi gerekir. Bu periyotlar yaşa ve kişinin genel durumuna göre değişebilir.

Çağımızın hastalıları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon ve pek çok diğer hastalıkta erken ve doğru tanı, hem yaşam süresi, hem de kalitesi açısından son derece büyük önem taşır.Ayrıca hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikayete neden olmadan yıllarca sinsice seyreden, öte yandan beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara da zarar veren hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda da yine erken teşhisin ve düzenli tedavinin önemi büyüktür. Önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti bile çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

Teknoloji ve bilgi patlamasının baş döndürücü hızla geliştiği bir çağda yaşıyoruz. Bu hızlı teknolojik gelişmelerin önemli bir bölümü tıbbi teşhis alanında görülmektedir. Örneğin; basit bir kan tahlili ile kalp hastalığı açısından risk taşıdığımızı tespit edebiliyoruz. Önemli olan, teknolojinin bize sunmuş olduğu bu güzelliklerden hastalık hali oluşmadan faydalanmaktır. Check-up erken teşhis için ilk ve önemli bir adımdır. Hastalık oluştuktan sonra yapılan tahliller check-up demek değildir. Çünkü geç kalınmış ve hastalık hali oluşmuştur.

Check-Up sayesinde iç organlarda bir takım bulguların saptanması ile kişinin öneri yoluyla, bazı yaşamsal alışkanlıklarını (sigara, alkol tüketimi, hatalı beslenme tarzı, düzenli egzersiz…) değiştirmesi sağlanabilir. Böylece, ileride oluşabilecek hastalıkların önüne geçilebildiği gibi, başlangıç aşamasındaki rahatsızlıkların da ilerlemesi engellenebilir.

Bu tür hastalıkların arasında; gizli şeker, kolesterol, kroner kalp hastalıkları, alkol ve Hepatit B’ye bağlı karaciğer hastalığı, meme – rahim – kalın bağırsak gibi sık görülen bazı kanser türleri, kansızlık ve kemik erimesi sayılabilir

Yapılacak check-up’la birçok hastalık taranabilir ve şüphe edilebilecek bulgularla karşılaşılabilir. Ayrıca kişilerin şikayetlerine göre araştırma değişik alanlarda derinleştirilebilir.

Erken teşhisle bulaşıcı hastalıkların özellikle aile içi yayılması önlenir, tedavi masrafları büyük oranlarda azaltılır, kanser gibi ileri evrelerde tedavisi mümkün olmayan hastalıklar tedavi edilir.

Doktora gitmek için hastalanmayı beklemeyin.Unutmayın ki bir çok hastalığın tedavisi ancak erken tanı ile mümkündür. Sağlığınız için yılda bir kez check-up yaptırarak erken tanı ve tedavi fırsatını kaçırmayın.

Check-up’la Kanser Önlenebilir mi?

Bazı kanserler, belirtileri ortaya çıkmadan doğru bir tarama ile saptanabilirler. Hiçbir şikayeti veya belirtisi olmayan insanlarda yapılan kanser taraması sayesinde, bazı kanserlerin öncüsü olan yapılar vücuttan çıkarılıp, kanser oluşumu engellenebilmektedir.

Bazı kanser türleri zamanında yakalanıp tamamen iyileştirilebildiği gibi, erken safhalarda yakalanan kanserlerin tedavisi daha başarılı olmaktadır. Check-up ile yeni gelişmekte olan kanserlerin %50’si önlenmekte veya erken safhalarda yakalanabilmektedir.

Tüm bilimsel çalışmalar, erken teşhisin hayat süresini uzattığını kesinlikle ortaya koymaktadır. Birçok hekim erken teşhis metodları sayesinde her yıl binlerce hayat kurtardıklarını bilmenin mutluluğunu yaşarken, daha birçok kurtarılabilecek hayat olduğunun da bilincindedirler.

Unutmayın!
Önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir.

Ne Zaman Yaptırmalısınız?

Genel olarak herhangi bir şikâyetiniz yoksa yaşınıza göre önerdiğimiz check-up aralığı;

20’li yaşlarda kolesterol, kan şekeri ve kan basıncı değerlerinizi 1 kez ölçtürebilirsiniz. Değerler normal çıkarsa 30 yaşına kadar 5 yıl aralıklarla, 30–40 yaş aralığında 3 yılda bir, 40 yaşından sonra ise her yıl

Genel olarak Check-Up kapsamında bulunan hizmetler;

 • Fizik Muayene
 • Kan yağlarının ölçümü
 • Kan şekeri ölçümü
 • Metabolizma göstergelerinin ölçümü
 • Karaciğer ve böbrek fonksiyonları testleri
 • Kan hücre sayımları
 • İdrar tahlili
 • Akciğer görüntülemesi
 • Göz ve kulak-burun-boğaz tetkikleri
 • Karın içi organların tetkiki için batın ultrasonografisi
 • Kalp tetkikleri
 • Tiroit ve hormon tetkikleri
 • Kadınlarda meme muayenesi ve tetkikleri
 • Erkeklerde prostat tetkikleri

Adım Adım Check- Up

• Check-Up için birkaç gün önceden randevu alınması gerekiyor.
• Hastanede sizi Check Up yetkilisi karşılıyor. Bundan sonraki tüm süreçlerde check-up yetkilisi size eşlik ediyor.
• Check-up’a randevu saatinde gelen kişi aç olmalıdır.
•Kişiye özel check-up paneli için doktorunuzla görüşüp size en uygun olan belirleniyor.
• Check Up tetkikleri sabah saat 08.30 civarında başlar, yaklaşık olarak yarım gün sürer ve bir sonraki gün, uzman doktorun muayenesiyle sonuçlanır.
•Tetkikler için aç gelmeniz gerekiyor.
•Öncelikle laboratuvar tetkikleri yapılıyor.
•İkinci aşamada radyolojik tetkiklere geçiliyor.
•Tetkikler yaklaşık yarım gün sürüyor.
•Check Up içeriğinde tüm tetkiklere ait sonuçlarınız, muayene bulgularınız ile birleştiriliyor. Sonuç görüşmesi sırasında doktorunuz bulgu ve tespitlerini açıklayıp tıbbi önerilerini sunuyor.

SAĞLIK YÖNETİM KÜLTÜRÜ

“Sağlık yönetim kültürü.” Gerçekten, son yıllarda tıpta sağlık yönetim kültürüyle ilgili bilgilerimiz çok değişti.

Eski çağlarda hastalıkların tanısı, hastanın şikâyetleri ve vücudundaki değişikliklerden yola çıkılarak yapılırdı. 1900’lü yılların başında biyokimyasal analiz, kan, idrar analizleri ve röntgen tetkikleri devreye girince hastalığı teşhis etmek için olanaklarımız arttı.

40 yıl öncesine kadar doktora sadece hasta olunca gidilirdi. Doktor da semptomlardan yola çıkarak teşhis etmeye çalışırdı. Ancak bugün biliyoruz ki, bir hastalık semptom verdiği zaman genellikle iş işten geçmiş oluyor.

Yapılan çalışmalara göre, en çok ölüme neden olan ilk 7 hastalık şöyle: Koroner kalp hastalığı, kanser, inme, KOAH, böbrek yetmezliği, diyabet, karaciğer yetmezliği. Ancak bu hastalıkların tamamının hiçbir belirti vermediği 10-15 yıllık gizli bir hastalık dönemi var. Koroner damarın % 80’i tıkanmadan göğüs ağrısı duyulmuyor, kanserin uzun süre sessiz bir dönemi var, böbrek bozukluğu son evreye gelmeden bir semptom vermiyor.

Koroner damarın % 80’i tıkandığında tedavisi stent ya da by-pass. Kanser fark edilir düzeyde büyüdüğünde genellikle metastaz yapmış oluyor, böbreğin % 80-90’ı bozulunca medikal tedavi etkin değil.

Bugünkü modern tıpta, sağlık yönetimi kültüründe temel hedef, hastalığı henüz bulgu vermeden yakalamak. Bunun da tek yolu check-up.

RİSK ANALİZİ YAPTIRIN!

1- Genel sağlık kontrolündeki amaç, hastalıkları henüz hasta olmadan ve hastalık vücuda zarar vermeden tespit etmek. Bu nedenle check- up’larınızı ertelemeyin ve geç kalmayın.

2- Herkese aynı listenin uygulandığı şablon check-up programlarından kaçının. Check-up merkezinin tam donanımlı, deneyimli ve kurumsal olmasına dikkat edin.

3- Doktorunuzla check-up bittikten sonra değil, check-up yaptırmadan önce görüşün. Aileden gelen genetik miras, geçirdiğiniz hastalıklar ve geçmiş sağlık kontrollerinin ışığında sağlığınızın risk analizini yaptırın.

4- Genel sağlık kontrolü tüm vücudun sağlık taraması olmalı, ancak yüksek riskli sağlık sorunlarınıza yönelik bir check-up programı da ihmal edilmemeli.

5- Check-up’tan öncesi kadar sonrası da önemli. Sadece kâğıt üzerinden, sizinle görüşme yapılmadan verilen her rapor, eksik rapordur. Check-up raporunu doktorunuzla birlikte değerlendirin.

6- Yapmanız gereken işler asıl check-up’tan sonra başlıyor. Check-up’ta pozitif bulunan bulgularla ilgili o konunun uzmanından yardım alın, ileri tetkiklerinizi yaptırın ve tedaviyi ertelemeyin.

7- Yaşam şeklinizi check-up sonuçlarındaki verilere göre yeniden düzenleyin.

Yeni Yıl Erkek Check Up Kampanyası Neleri İçerir?

Muayeneler: Check Up Muayene, Kardiyoloji Muayene, Üroloji Muayene, Göğüs Hastalıkları Muayenesi, Diyetisyen Görüşmesi (Diyetisyen Görüşmesinin yanı sıra vücut kitle endeksinin ölçüldüğü Vücut Kompozisyon Saptanması), Diş Hekimi Muayenesi gerçekleştirilir.

  Kadın check up neleri içerir ?

1. Kalbiniz İçin EKG veya Eforlu EKG

Kadın Check Up programında yaşınıza uygun olarak, kalp atım düzensizliklerinin kontrolü için doktorunuz gözetiminde EKG / Eforlu EKG (40 yaş altı EKG/40 yaş üstü Eforlu EKG) çekimi gerçekleşir.

2. Radyolojik İncelemeler: Akciğer & Meme USG ve Daha Fazlası

Kalp ve damar rahatsızlıklarını önceden anlayabilmek için kardiyoloji muayenesi kadın check up paketine dahildir.

3. Sitopatoloji, thin-prep (Pap-Smear)

Kadınların her zaman risk altında olduğu ve ileri seviyeye ulaşıncaya kadar genellikle belirti göstermeyen rahim ağzı kanserine karşı ön tanı olabilecek Sitopatoloji, thin-prep (Pap Smear)

4. Diş Hekimi Muayenesi

5. Laboratuvar Testleri

Genel sağlık durumunuz için kan ve laboratuvar testleri gereklidir. Kolesterol, Glukoz, Trigliserid, Tam Kan Tahlili ve fazlası.

PAKETLER

-Tam kan sayımı

Genel sağlık durumunuzu belirlemek için; anemi, enfeksiyon, inflamasyon, kanama bozukluğu veya kanser gibi kan hücrelerini etkileyen çeşitli hastalık ve durumları taramak, teşhis etmek veya izlemek için yapılan testtir.

-Tam idrar tesi

Tam idrar tahlili izlem ve tanı için kullanılır. Yapılan İdrar incelemesinde idrar yolu enfeksiyonu, böbrek hastalıkları ve ya diyabet gibi hastalıkları tespit etmek ve değerlendirmek için uygulanan yaygın bir laboratuvar testidir. İdrar, karnımızın arkasında bulunan böbrekler tarafından üretilir. Kanda bulunan zararlı maddeler böbrek tarafından filtre edilir ve idrar yolu ile dışarı atılır. İdrarın rengi genellikle soluk sarıdır. İdrar fiziksel görünümü (renk, bulanıklık, koku, berraklık), mikroskopik, ve kimyasal incelemelere göre analiz edilebilir. Hastalıklardan önce protein ve glukoz maddeleri idrarda görülür ve hastalıkların habercisi olur. İdrar testi gebelik döneminde genellikle idrar yolu enfeksiyonu (İYE) için istenir.

-CEA: KARSİNOEMBRİYONİK ANTİJEN NEDİR?

CEA, normalde anne rahminde gelişmekte olan bebeğin dokusunda bulunan bir proteindir. … Yetişkinlerde, anormal CEA düzeyi kanserden kaynaklanabilir. (CEA) testi, özellikle kalın bağırsak ve rektum kanserleri başta olmak üzere, belli kanser türlerinin teşhis ve tedavisine yardımcı olmak için kullanılan bir kan testidir.

-Solunum fonksiyon testleri 

Akciğer fonksiyon testleri olarak ta bilinen solunum fonksiyon testleri ,akciğerlerinizin ne kadar iyi çalışıp çalışmadığını ölçmek için kullanılır. Bu testler nefes darlığı gibi yakınmaları olan hastalarda hastalıkların tanısında yardımcı laboratuvar incelemesidir.Doktorlar bu testi astım, pulmoner fibrozis(akciğer dokusunun sertleşmesi), KOAH hastalıklarında(kronik obstrüktif akciğer hastalığı) gibi durumlarda tanıyı desteklemek amacıyla kullanırlar.

En sık kullanılan solunum fonksiyon testleri hangileridir?

1 Spirometri: Bu test akciğerlerinize giren ve çıkan hava miktarını istirahatte, zorlu nefes alıp verme sırasında ve egzersizde ölçerek aynı yaşta ,cinste,boyda kişilerden elde edilen değerlerle karşılaştırır. Solunum yollarında darlık olduğunda giren ve özellikle çıkan hava hızı azalır.

2 Akciğer difüzyon kapasitesi: Akciğerlere giren ve çıkan gazların azalmasına sebep olan darlığın oluşturduğu direnç ölçülür. Akciğerlerin oksijen ve karbondioksit değişimini yeterince yapıp yapmadığı saptanır.

-Gaitada gizli kan

eder. GGK testi gastrointestinal sistem (GI) boyunca normal olarak kaybedilen az miktar kanı Gaitada gizli kan (GGK) testi gaitada gözle farkedilmeyen gizli kan olup olmadığını kontrol göstermez. Pozitif GGK testi sonucu, GI sistemden anormal derecede yüksek miktarda kanın kaybedildiğini gösterir.

-Ast-Alt

Karaciğer testi olarak da bilinen ALT ve AST değerleri doktorların hastalıkları teşhis etmesinde önemli rol oynar. ALT ve AST değerleri arasındaki oran karaciğer ile ilgili sorunları teşhis etmemizde çok önemli bir rol oynar. ALT ve AST sık olarak istenen kan testlerdir. AST/ALT oranı sağlıklı kişilerde 0.7–1.4 arasında olmalıdır.

-Kreatinin 

Kreatinin, karaciğer tarafından yapılan ve karaciğerde depolanan bir amino asit olan kreatinin kimyasal atık ürünüdür. Kreatinin normal kas metabolizmasının sonucu oluşur. Bu kimyasal atık parçalandıktan sonra kan dolaşımına girer. Sonrasında böbrekler bu atık maddeyi kandan uzaklaştırır. Kreatinin daha sonra idrar yoluyla vücuttan çıkarılır. Bu işlem vücudun normal kreatinin düzeyinin korunmasına yardımcı olur. Fakat bazen, rutin kan veya idrar testleri düşük (veya yüksek) kreatinin seviyelerini belirleyebilir.

Kreatinin normal değeri vücut ölçüsü ve kas kütlesine göre değişir. Örneğin, erkekler için normal aralık 0,6 ila 1,2 mg/dl olarak belirlenmiştir. Kadınlar için normal kreatinin değeri 0,5 ila 1,1 mg/dl arasındadır.

-EKG

EKG (Elektrokardiyogram), olması muhtemel kalp hastalıklarının tanısını koymak amacıyla elektrotlar yardımıyla grafiksel sonuçlar çıkaran bir cihazdır. EKG,kalp ve damar hastalıklarından, kronik kalp yetmezliklerine kadar birçok hastalığın tespit edilmesinde kullanılır.

-Tüm Batın USG

Tüm batın usg en kısa anlatımıyla karın bölgesinin ultrason ile görüntülenmesine verilen isimdir. Batın ultrasonu alt batın ve üst batın olmak üzere ikiye ayrılır. Hem alt batın hem de üst batın birlikte ultrason ile görüntülenirse buna tüm batın ultrason adı verilir. Tüm batın ultrason karın bölgesinde yer alan iç organların görüntülenmesi için kullanılır. Bu ultrason sırasında karaciğer ve böbrek gibi iç organlar görüntülenebildiği gibi dalak, safra kesesi ve diğer iç organlar da incelenebilir. Ultrason, herhangi bir radyasyon içermediğinden genellikle tercih edilen tıbbi görüntüleme yöntemleri arasında yer almaktadır.

-Akciğer Grafisi

Akciğer grafisi; akciğerlerde oluşan hastalıkların tanısını koymak amacı ile kullanılan bir cihazdır. Meslek hastalıkları; zararlı bir etken ve bundan etkilene insan vücudu arasındaki, iş sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Nedeni belli olan bu hastalıklar için önlemler alınabilir. Genellikle meslek hastalıkları, işe başladıktan belirli bir müddet sonra ortaya çıkar. Erken teşhis edildiği takdirde hasta daha kolay bir biçimde iyileştirilebilir. Akciğer filmi neyi gösterir? Aslında akciğer grafisi; mesleğinden dolayı akciğerlerinde sorun olan kişilere tanı koymak için çekilir. Akciğer grafisi nasıl çekilir? Solunum yolu ve akciğer rahatsızlıkları bulunan kişiler, uzman sağlık personelleri tarafından röntgen cihazına alınır. Akciğer röntgeni sonucu tanı ve teşhis, doktor tarafından konur.

-Ldl Kolesterol

Kolesterol vücudunuzdaki tüm hücrelerde bulunan mumsu, yağ benzeri bir maddedir. Ağırlıklı olarak karaciğerde üretilen, ancak kırmızı et, yüksek yağlı peynir, tereyağı ve yumurta gibi gıdalarda bulunan Kolesterol, sağlığın korunması için çok önemlidir. Vücuttaki hormonları, D vitamini ve yiyecekleri sindirmeye yardımcı olacak bazı kolestorollere ihtiyacı vardır. Kandaki kolesterol seviyenin çok yüksek olması durumunda atardamarlarınıza zarar verebilir ve kalp hastalığı riskinizi artırabilir.

-Akş(Açlık Kan Şekeri)

Açlık kan şekeri testi 8-12 saat açlıktan sonra ölçülen değerdir. Açlık kan şekeri testi yaptırmadan 8 saat öncesine kadar aç kalmanız, hiçbir şey yememeniz gerekir. Açlık kan şekeri testinin sonucu 126 mg/dl ve üzerinde çıkarsa kişide şeker hastalığı vardır denilebilir. Ancak kesin teşhis için birkaç gün sonra tekrar açlık kan şekeri testi yapılır. İkinci ölçümde de kandaki şeker oranı 126 mg/dl den fazla ise artık kesin olarak şeker hastalığı teşhisi koyulur. Açlık kan şekerinin 110-140 mg/dl arasında olması ise tıpta “gizli şeker” olarak tanımlanır. Açlık kan şekeri 100 mg/dl, tokluk kan şekerinin de 140 mg/dl’nin üstünde olan kişiler şeker hastalığı için risk altındadır.

-TSH: TİROİD UYARICI HORMON

Tiroid bezinizin gereken şekilde çalışıp çalışmadığını anlamak için TSH testi yapılır. Aşırı aktif (hipertiroidizm) veya az aktif (hipotiroidizm) olup olmadığını söyleyebilir. Test, herhangi bir semptomunuz olmadan bir tiroid bozukluğunu da tespit edebilir. Tedavi edilmezse, tiroid bozukluğu sağlık sorunlarına neden olabilir.

TSH “tiroid uyarıcı hormon” anlamına gelir ve test bu hormonun ne kadarının kanınızda olduğunu ölçer. TSH, beyninizdeki hipofiz bezi tarafından üretilir. Tiroid tarafından salınan hormon miktarını düzenlemekten sorumludur.

40 Yaş Üstü Erkek Check-Up

Kimler yaptırmalı;

 • Ailesinde şeker, hipertansiyon, şişmanlık, prostat gibi kalıtımsal ve kronik hastalığı olanlar
 • Bu hastalık için risk taşıyanlar

40 Yaş Altı Erkek Check-Up

Kimler yaptırmalı;

 • Kendine çok fazla vakit ayıramayanlar
 • Ailesinde şeker, hipertansiyon, şişmanlık, prostat gibi kalıtımsal ve kronik hastalığı olanlar
 • Bu hastalık için risk taşıyanlar

40 Yaş Üstü Kadın Check-Up

Kimler yaptırmalı;

 • Ailesinde şeker, hipertansiyon, şişmanlık, jinekolojik hastalıklar gibi kalıtımsal ve kronik hastalığı olanlar
 • Bu hastalık için risk taşıyanlar
 • Jinekolojik kontrollerini rutin yaptıramayanlar

40 Yaş altı kadın Check-Up

Kimler yaptırmalı;

 • Kendine çok fazla vakit ayıramayanlar
 • Ailesinde şeker, hipertansiyon, şişmanlık, jinekolojik hastalıklar gibi kalıtımsal ve kronik hastalığı olanlar
 • Bu hastalık için risk taşıyanlar
 • Jinekolojik kontrollerini rutin yaptırmayanlar

Yönetici Check-Up

Kimler yaptırmalı;

 • Yoğun tempoda çalışanlar
 • Kendisine fazla vakit ayıramayanlar
 • Ailesinde şeker, hipertansiyon, şişmanlık, prostat,meme ve rahim kanseri gibi kalıtımsal ve kronik hastalığı olanlar