Sıkça Sorulan Sorular

  • NEDEN CHECK-UP YAPTIRMALISINIZ ?

Check-Up Uygulaması her hangi bir şikayeti bulunmayan kişilerde, görünmeyen, açığa çıkmayan ve ileri dönemlerde rahatsızlığa yol açabilecek muhtemel sorunların tespitini ve önleyici tedbirlerin uygulanmasını sağlar. Çağdaş tıbbın amacı hastalık meydana gelmeden evvel muhtemel risklerin tespit edilip gerekli tedbirlerin ve tedavi yöntemlerinin uygulanmasıdır. Bundan dolayı herhangi bir şikayet olmasa bile her sağlıklı insanın belirli zamanlarda sağlık taramasından geçmesi gerekir. Tabii ki Bu zaman aralıkları kişinin yaşına ve kişinin genel sağlık durumuna göre değişebilir.

  • CHECK-UP KİMLERE VE NE KADAR SIKLIKLA UYGULANMALIDIR ?

​Check-Up (çekap) uygulamasının doğru zamanda ve doğru kişilere yapılması bir çok tehlikeli hastalığın ortaya çıkartılmasını ve korunmasını sağlayabilir. Check-Up uygulaması için gerek şart şikayet ve hastalık olmamalıdır düzenli bir şekilde yılda bir kez uygulanacak check- up (çekap) sayesinde erken dönemlerde belirti görünmeyen ve sinsi bir şekilde ilerleyen hastalıklar tepit edilebiliyor.

  • CHECK-UP İŞLEMLERİ NEKADAR SÜREDE YAPILIR ?

Check up (çekap) uygulaması bir kaç saat içinde gerçekleştirilir. Sizden alınan kan örnekleriyle bazı test ve tetkikler yapılır akabinde yapılan muayenelerle sonuçlarınızın değerlendirilir. Sonuçlarınızın çıkması 4-5 günü bulabilmektedir.

  • CHECK-UP RANDEVUSUNA NASIL GELMELİ?

Check-up (çekap) Uygulamanız için 24 saat önce randevu almanız gerekir Geçmişte yaptırdığınız test - tetkikleriniz varsa yanınızda getirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Randevu günü mutlaka aç gelmeniz gerekir. (8–12 saat aç kalmanız kafidir.) Hali hazırda kullandığınız ilaç varsa, doktorunuza bildiriniz. Gebeyseniz veya gebelik şüpheniz varsa, bu konuda mutlaka doktorunuzu bilgilendiriniz Ayrıca adet döneminde yapılacak idrar tahlili örneklerinin sağlıklı bir inceleme için uygun olmaz.

  • ÇOCUK CHECK-UP'TA YAŞ SINIRI

Çocuklar doğumu takip eden birinci, ikinci, dördüncü, altıncı, dokuzuncu, on ikinci, on beşinci, on sekizinci ayında ve yirmi dördüncü ayında muayene edilmelidir. Ayrıca yirmi dört aylıktan sonra yedi yaşına gelene kadar her yıl 1 defa check-up yaptırılmalıdır. Sonrasında on yedi yaşına kadar her 2 yılda bir defa check-up yaptırılması gerekir.

  • HANGİ HASTALIKLARIN ERKEN TEŞHİSİ CHECK-UP'LA MÜMKÜNDÜR?

Yaş grubuna göre check-up programları değişmekle birlikte genel anlamda kolesterol oranı (kandaki yağ oranı), şeker rahatsızlığı (diyabet), hiper ve yüksek tansiyon, kalp ve kalp hastalıkları, akciğer ve akciğer rahatsızlıkları, böbrek ve böbrek hastalıkları, bulaşıcı hepatite bağlı karaciğer hastalıkları, akciğer, kalın bağırsak, karaciğer, pankreas, mesane kanserleri ve erkeklerde prostat, kadınlarda meme, rahim ve rahim ağzı gibi kanserler, kemik erimesi ve bazı kan hastalıkları check up programları ile tespit edilebilir.

  • KANSER TARAMALARI İÇERİĞİ NELERDİR ?

Meme kanseri, akciğer kanseri, kalın bağırsak kanseri ve prostat kanseri yine ülkemizde çok sık görülen kanser türleri; meme kanseri toplum açısından önemli bir yer tutar. Kanser hastalıkları ölümcül olması hasebiyle erken teşhisin yaşamsal önemi vardır. Birçok kanser türünde erken teşhis hayat kurtarmaktadır.

  • SONUÇLAR KİMLER TARAFINDAN DEĞERLENDİRİLİR VE BİR ÜCRET ÖDEMEK GEREKİR Mİ?

Check-Up sonuçları uzman hekimler tarafından değerlendirilir. Konsültasyon yani değerlendirme için ayrı bir ücret ödemeniz gerekmemektedir.